Czym są szorty chinosy dla mody męskiej?

Świat mody poznał już wiele takich przypadków, gdy pojawiał się na rynku nowatorski model odzieży, narobił nieco zamieszania, na okładkach poczytnych magazynów pojawiły się zdjęcia prezentujące ten „nowy szyk i elegancję”, ale już po chwili… szaleństwo przemijało i po sezonie czy dwóch zupełnie zanikało. Szorty typu chino zdecydowanie nie są takim krótkotrwałym trendem! Zdobywają zasłużoną reputację nowego „must have” w modzie męskiej. Warto wiedzieć przy tym, że nie jest to wcale nowe zjawisko w świecie mody, jednak dopiero w ostatnich latach szorty chinosy męski z pełną mocą wkroczyły na międzynarodowe salony. Odpowiedzmy sobie na pytanie, co jest w nich takiego specjalnego i w czym w zasadzie odróżniają się od konwencjonalnych szortów?  

Nieco historii

Jak już zdążyliśmy napomknąć, szorty te nie są żadnym nowym wynalazkiem w świecie mody. Pierwsza wzmianka o chinosach pojawiła się już w 1898 roku, kiedy to amerykańskie siły zbrojne stacjonowały na Filipinach podczas wojny hiszpańsko-amerykańskiej, a ich mundury wykonane były z chińskiej bawełny diagonalnej. To potoczne określenie „chino” pochodzi właśnie od hiszpańskiej nazwy „Chiny”. Aby zaoszczędzić materiał w trudnych z także ekonomicznego punktu widzenia czasach wojennych, chinosy takie były zwężane i tradycyjnie nie miały plisowania. Te główne cechy przetrwały zresztą w klasycznych modelach.

A skoro o historii mowa, to nie sposób tutaj nie wspomnieć o pewnej osobie. Pharell Williams, który dał się poznać światu jako prawdopodobnie jeden z największych modowych awangardystów dzisiejszej sceny muzycznej, od lat znany jest ze swoich śmiałych kreacji odzieżowych. Już 10 lat temu muzyk regularnie pojawiał się na pierwszych stronach gazet właśnie dzięki szortom typu chino, a taki jego „występ” na gali rozdania Oscarów był nawet gorączkowo komentowany (i wówczas krytykowany) nie tylko przez użytkowników Twittera, ale nawet niezwykle opiniotwórczy magazyn „New York Times”. Zdaje się, że w tamtym czasie świat nie był jeszcze gotowy na taką ekstrawagancję modową, ale dekadę później świat mody komercyjnej mówi już zdecydowane „tak”. 

Czym są w istocie szorty chinosy? 

Nic zatem dziwnego, że szorty chinosy jak te z tego sklepu stały się z czasem absolutnym „must have”, które można nosić zarówno w wersji eleganckiej do smokingu i sznurowanych butów, jak i do luźnego t-shirtu i trampek. Ale zacznijmy od początku: czym są chinosy i czym różnią się od zwykłych szortów?

O samym kroju już nieco wspomnieliśmy. Zwężany krój tych szortów można śmiało określić jako swobodny, są bowiem znacznie szersze w udach i biodrach od tradycyjnych szortów. Cechą charakterystyczną jest również brak plisy. Ze swobodnym krojem tej odzieży świetnie komponuje się właściwy dobór tkaniny, z której są wykonywane. Ze względu na lekką tkaninę chinosy są szczególnie odpowiednie na ciepłe dni, ponieważ dobrze oddychają, zachowując komfort termiczny. produkowane są też w rozmaitych wariantach jeżeli chodzi o długość.

krótkie chinosy

Znaczenie dla mody męskiej 

Nie da się ukryć, że tym co najbardziej wyróżnia męskie szorty chinosy w świecie mody jest ich szyk i funkcjonalność. Na pierwszy plan wysuwa się tutaj także nieokiełznany minimalizm połączony z estetyką wykonania. Tradycyjne szorty często mają bardzo funkcjonalne elementy typu cargo, takie jak niezbyt eleganckie kieszenie boczne lub sznurki ściągające. Z kolei spodenki typu chino rezygnują ze zbędnych ozdobników i stawiają na klasyczny design, który można aranżować na wiele sposobów. Stawia się też tutaj na subtelne i ponadczasowe kolory, bez krzykliwych nadruków i bijących po oczach barw, dzięki czemu otrzymujemy produkt, który może być modny przez wiele lat, a nie tylko przez jeden letni sezon.

Konkludując, to właśnie te szczególne cechy, jak delikatny materiał, dopasowany krój, elegancka kolorystyka i design, sprawiają, że szorty męskie typu chino są tak wyjątkowe i często wybierane przez modnych mężczyzn. Niezależnie od tego, czy noszą je z trampkami, mokasynami, sandałami lub butami sznurowanymi.